Sosyal Medya Hesaplarınızı Popüler Yapabi̇li̇rsi̇ni̇z
Buradasınız: Anasayfa / Blog
8 Mayıs 2020, Cuma
Sosyal Medya Hesaplarınızı Popüler Yapabilirsiniz
İster kurumsal anlamda sosyal medyayı kullanıyor olun, isterseniz bireysel olarak sosyal medyada
Sosyal Medya Hesaplarınızı Popüler Yapabilirsiniz

Gerçek anlamda sosyal medyadan yararlanabilmeniz için öncelikle Twitter ve Facebook sayfanızın, Instagram hesabınızın veya YouTube kanalınızın gerçekten ilgili kullanıcılarla etkileşimde olması gerekiyor. Bu etkileşimi sağlayacak yöntemlere geçmeden önce sosyal medya pazarının günümüzde ne boyutta olduğunu gösterelim.

İstatistiksel Olarak Sosyal Medya Pazarının Geldiği Son Durum

Reklamcılar Derneği öncülüğünde hazırlanan ve Deloitte tarafından yayınlanan, 2019 Türkiye Medya ve Reklam Yatırımları İstatistikleri Raporu yılın ilk 6 ayında gerçekleştirilen medya ve reklam harcamaları sağladığı verilere göre 2019’un ilk 6 ayında 4 Milyar 327 milyon ve Dijital reklamların payı ise %31.  Bu rakamın her geçen yıl %27 oranında artmasının beklendiğini de düşünürsek toplam reklam pazarının büyük bir bölümünün sosyal medyadan ibaret olduğunu görebiliriz.

Elbette hiç kimse bu paraları zarar etmek için kullanmıyor. 4 milyara yakın internet kullanıcısının dörtte üçüne ulaşma imkanı tanıyan sosyal medya, 3 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve reklam verenlerin en büyük hedefi bu devasa kitle içerisinden kendi potansiyel müşterilerine ulaşarak reklamlara harcadıklarından daha fazlasını kazanmak.

Sadece Reklamlarla Başarıya Ulaşabilir misiniz?

Unutmayın reklamları her platformda ve her türlü sayfa veya hesap için kullanabilirsiniz. Tabii ki sizin gibi herkes reklamlardan yararlanabilir. Bu da demek oluyor ki reklamlar özel olmanızı, potansiyel kitlenizin sosyal medyada sizi takip etmenizi tek başına sağlayamıyor.

Reklamlar dışındaki yöntemleri de reklamlarla birlikte değerlendirmelisiniz. Türkiye’de sosyal medya pazarında son 5 yıldan daha uzun bir süredir yüzlerce kurumsal firmaya profesyonel danışmanlık veren begenisatinal.net sosyal medya uzmanlarına göre bir sayfa gerçekten ulaştığı kitleyi elinde tutabilecek kreatif görsellere ve ilgi çekici içeriklere, sayfası güven verebilecek oranda bir takipçiye sahip değilse reklam bütçesi büyük oranda boşa harcanmış olacaktır.

Çünkü reklamı gören ve sayfanıza erişen bir kullanıcı sayfanızın hiç kimse tarafından takip edilmediğini veya ilgi çekici içeriğe  sahip olmadığını gördüğünde sayfayı beğenmeden veya takip etmeden çıkma olasılığı oldukça yüksek olacaktır.

Takipçilerinize Çekici Görünmenin Yolları Nedir?

Bu başlık altında Glory Grup ekibinin önerileri birkaç sayfaya sığmayacak kadar fazla olduğundan burada daha çok önemli olabilecek birkaç öneriye yer verelim istedik.

İlgi Çekici Kreatif İçerikler Üretin

Herhangi bir fotoğrafı indirip paylaşmadan önce bu fotoğrafı biraz özelleştirmeyi düşünebilirsiniz veya imkanınız varsa daha da iyisi fotoğrafı doğrudan sizin çekmeniz daha etkili olabilir. Aynı şey video, yazı ve benzer içerikler için de geçerlidir ve özgün olması daha değerlidir.

Mevcut Takipçilerinizi Sıkmayın

Çok konuşan birisi muhtemelen boş konuşuyordur diye düşünürüz. Bu yüzden artık sözlerinin bizim için bir önemi kalmaz. Aynı şey sosyal medyadaki Instagram,facebook hesabınız veya YouTube kanalınız için de geçerli. Tabii ki bol içerikli bir sayfaya sahip olmanızın avantajları da var ama unutmayın ne kadar çok sıklıkta paylaşım yaparsanız takipçilerinizin sıkılma olasılığı da o oranda yükselir.

Bu olasılığı minimuma indirmek için paylaşımlarınızı optimum düzeyde tutun ve sayfanızın içeriğine göre belirli oranlarda paylaşım yapmaya özen gösterin.

Hesabınızdaki Takipçi, Beğeni, İzlenme, Ziyaret Sayılarını Arttırın

Herkesin takip ettiği bir sayfayı takip etme eğilimi gösteririz. Yani eğer herkes bu sayfayı takip ediyorsa muhtemelen güzel bir sayfa olmalı değil mi? Bu yüzden gereksiz kalabalık sosyal medyada gerekli olabiliyor.

Bu aşamada reklamlar dışında daha az bütçeyle daha fazla takipçi edinmenizi sağlayabilecek birçok ajans bulunuyor. Sosyal medya ajansı Glory Grup ekibi de bu hizmeti sağlayan sektörde bilinen ajanslardan birisi. Bu hizmetin temel amacı hesabınızın takipçi ve beğeni sayısını çeşitli yöntemlerle arttırarak hesabınızın hali hazırda takip edilen ve kaliteli içeriğe sahip bir hesap olduğunu göstermek.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın...